Zvony


Zvony farského kostola sv. Kataríny v Lozorne

Zvon je kovový, obyčajne bronzový nástroj kužeľovitého tvaru, zavesený na jarme alebo hlavici tak, že ho po rozhojdaní rozozvučia nárazy srdca na jeho venci. Rozlišujeme zvony s lietajúcim alebo padajúcim srdcom. Lietajúce srdce zvon pri výkyve „dobieha“ (pri maximálnom výkyve ho udrie do hornej časti). Padajúce srdce sa pri zvonení nehýbe, stojí na mieste a zvon doň udiera.

Od 6. storočia a 7. storočia regulujú zvony život stredovekých ľudí. Ich výroba napomáha rozvoj hutníctva. Ovplyvňuje vývoj architektúry (veže, zvonice, portály). Zvony svetské (hlásne), odmeriavajúce nový čas, sa objavujú vedľa zvonov cirkevných v 13. storočí a najmä v14. storočí.

Výskumom a výrobou zvonov sa zaoberá kampanológia. Človek, ktorý sa zaoberá zvonmi sa nazýva kampanológ.

Kampanológia je náuka o zvonoch. Zaoberá sa výzdobou, dejinami, funkciou a akustikou zvonov, metódami ich výroby, spôsobom ich ladenia, ako aj tým, ako na nich hrať.

Naše zvony

Vo zvonovej komore veže kostola svätej Kataríny sú zavesené tri bronzové výtvarne riešené zvony, uliate zvonárskou firmou Adalbert Hillera, vdova a syn v Brne v roku 1920. Zvony sú zavesené na novej dubovej stolici s dvoma zvonovými poľami. Malý zvon je zavesený v najvyššej pozícii na horizontálnych dubových nosníkoch nad stredným zvonom, podobne aj stredný. Veľký zvon je zavesený samostatne na horizontálnych dubových nosníkoch v samostatnom zvonovom poli. Smer kyvu zvonov je novo orientovaný smerom Majer – cintorín. Zvony sú poháňané elektromagnetickým lineárnym pohonmi a brzdami. 

Na veľký zvon odbíja kladivo čas celých hodín a na stredný zvon odbíja kladivo štvrťhodinové odbíjanie. Kladiva odbíjania sú ovládané novým elektromagnetickým spôsobom. Práce na generálnej oprave zvonovej stolice a vežových hodín sa začali 20. mája 2014 a celé dielo bolo prevzaté do užívania v predvečer sviatku Nanebovstúpenia Pána dňa 28. mája 2014. Všetky tieto práce vykonávala firma BOROKO Rostislav Bouchal z Brodku u Přerova. Slávnostná posviacka nových vežových hodín, zvonovej stolice a zvonového zariadenia sa uskutočnilo v nedeľu 1. júna 2014. Túto posviacku vykonal priamo vo veži kostola krátko pred poludňajším zvonením vdp. Vladimír Sabo, farár, za asistencie pána kostolníka Miroslava Dujniča a pána Mgr. Juraja Hricu. 

Hodnotu zvonov v kostole svätej Kataríny v Lozorne zvyšuje fakt, že patria medzi posledné zvony uliate zvonárskou rodinnou firmou Ad. Hillera, vdova a syn. Firmu Hiller založil František Hiller na Starom Brne v roku 1819, jeho syn Richard Adalbert Franz Hiller, narodený 1823 si založil svoju vlastnú zlievareň v roku 1847 v Brne na Dlouhé ulici. Firmu následne prevzal v roku 1877 jeho syn Adalbert Josef, ktorú medzi tým viedla jeho matka (firma Ad. Hillers Witwe und Son). Táto firma ako výrobca zvonov a továreň na kovové výrobky patrila medzi najvýznamnejšie firmy svojho druhu na Morave. Firma zanikla v dvadsiatich rokoch 20. storočia.

Najväčší bronzový zvon uliala firma Ad. Hillera, vdova a syn v roku 1920. Zvon je zasvätený Najsvätejšej Trojici a svätému Cyrilovi a Metodovi. Dolný priemer venca zvonu je 1008 mm, celková výška vrátane technickej tanierovej hlavy je 900 mm s hrúbkou rany úderného venca 71 mm. Odhadovaná hmotnosť zvona je 650 kg. Na vonkajšiu hranu venca zvona bije kladivo odbíjania celých hodín. 

Technická tanierová hlava vychádza z odsadeného stupienka čepca zvona, ktorý sa poprehýbavo zvažuje do čepca zvona. Prechod čepca do plášťa zvona je ohraničený dvoma hrubými súvislými plastickými linkami, medzi ktorými je datačný nápis:

Ad. Hillera vdova a syn Brno.

Pod spodnou linkou nápisu je ornamentálny grafický pás tvorený rozetami v kruhoch so strapcami. Uprostred plášťa zvona je pod reliéfom Najsvätejšej Trojice dvojriadkový nápis:

Svätá Trojica. jeden Bože smiluj sa nad nami ! 

Druhý reliéf znázorňuje svätého Cyrila a Metoda, pod ktorým je dvojriadkový nápis:

Sv. Cirill a Method, apoštoli Slovanov,

orodujte za nás !

Pod tretím reliéfom, ktorý znázorňuje Ukrižovaného Ježiša Krista je dvojriadkový nápis:

Klaniame sa Tebe o Pane Ježišu Kriste

a dobrorečíme Tebe, lebo si skrze svätý Kríž Tvoj svet vykúpil. 

Štvrtú stranu zvona vyplňuje päťriadkový nápis:

Tento zvon je majetok

kresťanov katholikov obce Lozorno,

ktorí všetky výlohy znášali

v roku 1920

a svojim potomkom zanechali.

Plášť zvona prechádza do odsadeného venca cez tri hrubo súvislé plastické linky. Veniec je zdobený dvoma hrubo súvislými plastickými linkami, ktoré ho rozdeľujú presne na tretiny. Veniec zvona je odštiepaný vplyvom manipulácie so zvonom v minulosti.

Druhý bronzový zvon strednej veľkosti uliala firma Ad. Hiller, vdova a syn v roku 1920. Zvon je zasvätený Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska a svätej Kataríne, patrónke farského kostola. Zvon má dolný priemer venca 833 mm, celková výška zvona vrátane technickej tanierovej hlavy je 750 mm s hrúbkou rany úderného venca 57 mm. Odhadovaná hmotnosť zvona je 350 kg. Na vonkajšiu hranu venca zvona bije kladivo, odbíjanie štvrťhodín. 

Technická tanierová hlava vychádza z odsadeného stupienka čepca zvona, ktorý sa poprehýbavo zvažuje do čepca zvona. Prechod čepca do plášťa zvona je ohraničený dvoma hrubými súvislými plastickými linkami, medzi ktorými je datačný nápis:

Ad. Hillera vdova a syn Brno.

Reliéf Piety zobrazuje Pannu Máriu s Kristovým mŕtvym telom na kline po jeho sňatí z kríža. Pieta predstavuje 13. zastavenie Krížovej cesty a taktiež jednu zo siedmych bolestí Panny Márie. Pod reliéfom je dvojriadkový nápis:

Svätá Panno Maria. Matičko

Sedmibolestná, Patrónka Slovanov, oroduj za nás !

Druhý reliéf na plášti zvona znázorňuje svätú Katarínu Alexandrijskú ako mladé dievča v bohatom odeve s korunou na hlave s mečom a palmovým listom v pravej ruke a otvorenou knihou v ľavej ruke. Vedľa svätej Kataríny je zlomené koleso. Pod reliéfom je jednoriadkový nápis:

Svätá Katarína, oroduj za nás !

Plášť zvona prechádza do odsadeného venca cez tri hrubo súvislé plastické linky. Veniec je zdobený dvoma hrubo súvislými plastickými linkami, ktoré ho rozdeľujú presne na tretiny a uprostred medzi linkami je jeden riadok nápisu. Veniec zvona je taktiež odštiepaný vplyvom manipulácie so zvonom v minulosti.

Tento zvon je majetok kresťanov, katholikov obce Lozorno, ktorí všetky výlohy znášali v roku 1920 a svojim potomkom zanechali.

Tretí najmenší bronzový zvon uliala firma Ad. Hillera, vdova a syn v roku 1920. Zvon je zasvätený svätému Jozefovi a svätému Vendelínovi. Zvon má dolný priemer venca 662 mm. Celková výška zvona vrátane technickej tanierovej hlavy je 595 mm s hrúbkou rany úderného venca je 46 mm. Odhadovaná hmotnosť zvona je 180 kg. 

Technická tanierová hlava vychádza z odsadeného stupienka čepca zvona, ktorý sa poprehýbavo zvažuje do čepca zvona. Prechod čepca do plášťa zvona je ohraničený dvoma hrubými súvislými plastickými linkami, medzi ktorými je datačný nápis. Pod spodnou linkou nápisu je ornamentálny grafický pás tvorený rozetami v kruhoch so strapcami.

Ad. Hillera vdova a syn Brno.

Pod spodnou linkou nápisu je ornamentálny grafický pás tvorený rozetami v kruhoch so strapcami. Uprostred plášťa zvona je pod reliéfom svätého Jozefa jednoriadkový nápis:

Svätý Jozef oroduj za nás !

Svätý Jozef je vyobrazený ako muž s fúzami a Ježiškom na ľavej ruke a s ľaliou v pravej ruke. Svätý Vendelín je vyobrazený ako mladý pastier s berlou (pastierskou palicou), kapsou pri páse a s ovečkami pri nohách.

Svätý Vendelín oroduj za nás !

Plášť zvona prechádza do odsadeného venca cez tri hrubo súvislé plastické linky. Veniec je zdobený dvoma hrubo súvislými plastickými linkami, ktoré ho rozdeľujú presne na tretiny a uprostred medzi linkami je jeden riadok nápisu: 

Tento zvon je majetok kresťanov, katholikov obce Lozorno, ktorí všetky výlohy znášali v roku 1920 a svojim potomkom zanechali.

Veniec zvona je taktiež doštiepaný vplyvom manipulácie so zvonom v minulosti.